Makaleler

Ürün Kategorileri

Makaleler

YENİ DÖNEMDE GÜL ÇOCUK EVİ MUTFAĞIMIZDA NELER DEĞİŞTİ?

Sevgili velilerimiz,
Geçen sezon mutfağımızda başlattığımız değişiklik bu yıl yeni eklemelerle devam ediyor.

Mutfağımızda doğal ve mevsiminde ürünler kullanmaya özen göstermekteyiz.

Mutfağımızda kullanmak üzere; yaz domateslerinden salça  ve konserve domates yapımları, kahvaltılarda kullanmak üzere  şekersiz çilek reçelleri, fıstık ezmesi, zeytin ezmesi ve günlük tüketmek üzere lor peyniri yapılmaktadır.

Gül Çocuk Evi mutfağında  çocuklarımıza tıpkı evde gösterdiğiniz özveriyi göstermek bizim görevimiz. Bu yüzden  çocuklarımızın tükettiği yoğurtları günlük olarak mutfağımızda  üretmekte, ekmeklerimizi tam buğday unundan mutfağımızda pişirmekteyiz.

Çocuklarımız için en büyük tehlikelerden biri olan çocukluk çağı obezitesinin farkındayız ve bu sebeple mutfağımızda basit şekerle hazırlanmış besinler yerine  pekmez ya da bal ile tatlandırılmış ara öğünler hazırlanmakta, tam buğday unu ve yulaf
 unu dışında  un kullanılmamaktadır.

Çocuklarımızın  büyüme eğrileri ve kilo kontrolleri Foodlab tarafından takip edilmekte, beslenme alışkanlık ve düzenleri gözlemlenmektedir.

Çocukların en sevdiği besinlerden olan makarna, Gül Çocuk Evi mutfağında taze olarak yapılmakta, kurutulmakta ve çocuklarımıza menüleri dâhilinde sunulmaktadır.
Sizlerle mutfağımızın küçük sırrını paylaşalım istedik;

PAMUK EKMEK;
3 bardak yulaf unu
1 tatlı kaşığı tuz
5 gr instant maya
1 su bardağı süt
4 tatlı kaşığı pekmez
2 adet yumurta
70 gr tereyağ
Un, tuz ve mayayı bir kapta karıştırın. Tereyağını eritin soğumaya bırakın sonra üzerine  süt ve  pekmezi ekleyin. Ardından tüm malzemeleri karıştırın üzerine iki yumurtayı da kırın ve tüm malzemeyi  hamur çırpıcıda 15 dk çırpın. Oluşan hamuru mutfağınızın ılık bir kösesinde 1 saat dinlendirin. Daha sonra 20 eşit bezeye bölerek  200 derecede ısınmıs fırında pişirin.

Afiyet olsun.